
Велика частина товарів, які ми купуємо в магазинах, виготовлена з пластику, скла, паперу, алюмінію та інших металів — тобто матеріалів, які ми можемо використовувати повторно. Сміття перестає бути просто сміттям, а стає цінним ресурсом. Все тому, що можлива переробка вторсировини.
Кожен раз, коли ми відкриваємо шафу під раковиною, то стикаємося з важливим рішенням: збирати або викидати цінну сировину. Якщо ми відокремимо відходи сировини від харчових, у них з’явиться шанс стати новою парковою лавкою, газетою, скловатою чи велосипедною рамою.
Вторинна переробка
Один із найпоширеніших міфів про сортування відходів — віра в те, що сегреговані відходи відправляються в один сміттєвоз, який все змішує. Ось багато хто і не хоче сортувати своє сміття, не бачачи в цьому доцільності.
Сучасні транспортні засоби, які забирають роздільні відходи, зазвичай мають різні відсіки (куди і йде окремо сміття). Також можливий збір кожного типу відходів окремим сміттєвозом.
Варто подумати про утилізацію ще на етапі покупки:
- Купуйте стільки, скільки вам дійсно потрібно.
- Візьміть сумку багаторазового використання для покупок.
- Уникайте одноразових продуктів і непотрібної упаковки.
- Вибирайте продукти в упаковці, придатній для вторинної переробки або виготовленої з матеріалів, які біологічно розкладаються.
- Перш ніж купити продукт, переконайтеся, що матеріал, із якого він виготовлений, придатний для переробки.
Доцільність вторинної переробки
Завдяки їй ми скорочуємо споживання сировини, ресурси якої обмежені. Також зменшується викид шкідливих речовин у навколишнє середовище. Переробка — важливий елемент економіки розвинених країн, оскільки вона дозволяє виробляти нові продукти, використовуючи набагато менше сировини та енергії.
Кожна повторно використана скляна пляшка заощаджує енергію, необхідну для освітлення кімнати лампочкою протягом 4 годин. Переробка тонни алюмінію дозволяє заощадити 4 тонни бокситу й 700 кг сирої нафти. Перероблені відходи означають меншу кількість сміттєзвалищ.
Переробка пластику та іншої сировини економить обмежені природні ресурси, а також зменшує вплив на навколишнє середовище. Наприклад, переробка алюмінію знижує забруднення води на 97%, в порівнянні з циклом видобутку руди. Також скоротиться викид токсичних газів в атмосферу на 95%. Ба більше, така переробка економить до 95% масла та енергії.
Через переробку виходить менше відходів. Прямі витрати на розміщення сміття на звалищі менші, ніж на його переробку. Але фактичні витрати, пов’язані з тим, щоб утримувати звалище, знизити його вплив на навколишнє середовище та відновити прилеглі території, значно вище.
Переробка пластмаси
Одна з найважливіших особливостей пластмаси — її технологічність. Це не просто можливість повторно використовувати такий матеріал. Він також здатний змінюватися в структурі, формі, розмірах і властивості. Наприклад, можна розчинити пластмасу, а потім додати інші компоненти, які повністю змінять її параметри. Чим краще засвоюваність пластика, тим дешевше та простіше отримувати нові пластикові вироби.
На здатність до переробки пластмаси впливають такі чинники:
- в’язкість (опір, викликаний матеріалом під час потоку);
- внутрішнє напруження (механічне напруження, що виникає у виробі без зовнішніх впливів);
- ударна в’язкість (стійкість до руйнування при ударі);
- адгезія (зчеплення поверхонь матеріалу).
Переробка поліетилену
Поліетилен виробляється щодня у великих кількостях. Такі відходи займають багато простору, до того ж більшість видів плівки не розкладається. Якщо спалити поліетилен, він тільки забруднить повітря, також це стане марною тратою ресурсів.
Переробка поліетилену сьогодні можлива, тому найкращим способом поводження з такими відходами буде їхня утилізація та повторне використання. Тільки так ми можемо захистити навколишнє середовище та зберегти ресурси.
Оскільки значна частина відходів поліпропіленової плівки занадто брудна, щоб її можна було переробляти, її можна використовувати в сільському господарстві. Перед утилізацією спочатку необхідно промити відпрацьований поліетилен. Потрібно довго чекати, поки волога плівка висохне, перш ніж переробляти її — це стає перешкодою для переробників таких відходів.
Значення вторинної переробки різних відходів складно переоцінити. З її допомогою можна заощаджувати енергію та сировину, а також захищати навколишнє середовище.
головний технолог ТОВ Репласт
Науковий співробітник Національний університет “Львівська політехніка”.
Технічний редактор наукового журналу “Хімія, технологія речовин і їх застосування”.
Науковий ступінь – кандидат технічних наук за спеціальністю: технологія полімерних і композиційних матеріалів.
Освіта: Національний університет “Львівська політехніка”
Хімічні технології високомолекулярних сполук, Львів.